Boekrecensie:Godinnen in elke vrouw
Een Griekse typologie voor vrouwen
"Godinnen in elke vrouw "is geschreven door een vrouwelijke Jungiaanse psychiater, Jean Shinoda Bolen. Zij beschrijft in haar boek een nieuwe psychologie van de vrouw.
Het boek bevat een typologie van 7 Griekse godinnen. In elke vrouw zijn één of meerdere typerende karaktertrekken van één of meerdere godinnen aanwezig. Ze vertegenwoordigen de verschillende krachten en mogelijkheden die elke vrouw in zich bergt. Mogelijkheden die zij kan ontplooien als zij zich er bewust van wordt.
Het boek begint met uit te leggen wat archetypes en/of innerlijke beelden zijn volgens de Jungiaanse psychologie en hoe ze ons in de huidige tijd kunnen vooruit helpen. Verder worden de Griekse geschiedenis en mythologie in het kort uitgelegd als kader om de typologie beter te begrijpen. Zodoende is voorkennis van de Griekse mythologie niet nodig.
Zeven archetypische godinnen
De schrijfster deelt de 7 godinnen in 3 groepen in: de maagdelijke godinnen, de kwetsbare godinnen en de alchemistisch godin. Binnen deze archetypen zijn talloze variaties mogelijk en kunnen deze op verscheidene manieren gecombineerd worden.
De maagdelijke godinnen zijn: Artemis, Athena en Hestia. Als één van deze godinnen een belangrijke rol speelt in een vrouw, heeft een groot deel van haar psyche genoeg aan zichzelf en hoort dat deel aan geen enkele man toe. De Artemis-vrouw gaat haar eigen gang en staat model voor de feministische beweging. De Athena-vrouw identificeert zich met mannen en zal een carrière willen uitbouwen. De Hestia-vouw trekt zich terug in zichzelf, is meditatief ingesteld en concentreert zich op het dagelijkse leven.
De kwetsbare godinnen staan model voor de traditionele vrouwenrollen. Hera als de partner-vrouw, Demeter als de verzorgende , de moeder en Persephone als de afhankelijke vrouw.
De alchemistische godin is Aphrodite. Zij vermengt de eigenschappen van zowel maagdelijke ( onafhankelijkheid) als de kwetsbare godinnen (blijvende relaties) . Ze kan tegelijk een afstand behouden als zich laten beïnvloeden door anderen. Het beleven van emotionele ervaringen en creativiteit staan bij haar centraal.
Elke godin wordt apart beschreven: de manifestatie in de verschillende levensfases, op het werk, in relaties..Elk archetype heeft haar sterke kanten maar ook schaduwzijden die haar kunnen doen lijden.
De vrouw als Heldin
Voor vrouwen die de verloren identiteit van hun vrouw-zijn in de huidige maatschappij willen terugvinden, kan dit basisboek een beginnende verkenning zijn. Hoewel we al de wereld van de mythen binnengaan en van het onzichtbare is het een boek met een stevige gronding in deze tijd.
Al de godinnen worden als patronen van normaal vrouwelijk gedrag beschouwd. Als vrouw kan je je in verschillende beschrijvingen herkennen en je bevestigd voelen. Tevens kan de vrouw zich identificeren met een archetypische godin om leemtes die ze in haar leven ervaart aan te vullen.
Elke vrouw die dit boek leest, zal weer wat anders leren. Zij kan als ze het wenst de heldin van haar eigen leven worden. Een heldin die volgens het boek leeft in elke vrouw..een idee dat een enorme kracht en positieve energie kan geven. In ieder geval biedt dit boek nieuwe wegen voor de vrouw om zichzelf beter te begrijpen, te veranderen en zichzelf te verwezenlijken.