Het Friese eiland Terschelling

Inleiding

Tussen Ameland en Vlieland ligt het Friese Waddeneiland Terschelling, ook wel Skylge genoemd. Dit eiland heeft de meeste bekendheid te danken aan het Oeral-festival welke hier elk jaar wordt gevierd. Vanaf 1981 wordt dit georganiseerd en is uitgegroeid tot het grootste locatietheaterfestival in Europa. Op verschillende locaties op het eiland wordt een voorstelling opgevoerd, optreden gehouden of loopt er een verkleedde artiest door een van de dorpen. Net als het buureiland Vlieland, hoorde Terschelling tot aan de Tweede Wereldoorlog bij Noord-Holland. De Duitse bezetter heeft in de oorlog de eilanden opgedeeld waardoor Terschelling bij Friesland werd gevoegd.

Geschiendenis

De oudste resten van bewoning zijn van een oud kerkje rond 850 welke op de Striep (hoge heuvel) werd gebouwd. Na het verdwijnen van dit kerkje is de heuvel als begraafplaats gebruikt. In een ver verleden heerste er een rivaliteit tussen de eilandbewoners, de bewoners van het oosten van het eiland (landbouw) en de bewoners van het westen van het eiland (zeevaart) dachten verschillend waardoor er twee soorten bestuur werden gevormd. Een bestuur nestelde zich in het dorp West-Terschelling terwijl het tweede bestuur zich in Oost-Terschelling vestigde. In de 19e eeuw dachten de Fransen echter dat twee besturen overbodig waren en namen genoegen met 1 gemeentebestuur welke ‘regeerde’ vanuit West-Terschelling.

Talen

Op het eiland worden twee talen gesproken, het Fries en Nederlands (hollands). Het Fries is echter verbasterd naar het Aasters en naar het Westers. Aangezien er vele toeristen komen, soms drie maal het aantal inwoners, worden de dialecten langzamerhand verdrongen door het Nederlands.

Cranberry-teelt en natuurreservaat

Het plukken en verwerking van cranberry’s op Terschelling is verpacht (verhuurd) aan Cranberry Cultuur Skylge. Deze pluk gebeurd in de vochtige duinvalleien en is bestemd voor verschillende producten zoals onder andere thee en jam maar wordt ook verwerkt in kaarsen en zeep. De cranberry’s (ook wel Amerikaanse bes genoemd) belandde op het eiland doordat het in een vat aanspoelde. Pieter Sipkes Cupido vond dit aangespoelde vat. Het natuurreservaat “de Boschplaat” (wat duin of verhoging betekend) wat aan het oostelijke deel van Terschelling ligt, is 10 bij 5 kilometer lang en onder beheer van Staatsbosbeheer. Het kreeg in 1970 de status van Europees Natuurgebied. Op deze zandplaat broeden onder andere de Lepelaar , de Zilvermeeuw, de Aalscholver en zelf de Zwerfstern. De Boschplaat is te bezichtigen echter is voor het publiek gesloten van 15 maart tot 15 augustus vanwege het broedseizoen. Zeldzame plantensoorten zijn dan ook te bewonderen zoals Engels gras en ander kweldergras.

Tot slot

In West-Terschelling staat de ‘Brandaris’ welke in 1594 werd gebouwd en een zeer herkenbaar punt vormt op het eiland. De brandaris, welke tevens de oudste toren van Nederland is, werd gebouwd om de schippers op weg naar Amsterdam tussen de eilanden Vlieland en Terschelling te leidden. Aan de haven staat (achter een geïmproviseerd dijkje) het koffiehuisje ‘het wakend oog’ welke voor de binnenkomende schippers is gebouwd waar je onder het genot van een bakje koffie de sfeer van vroeger nog kunt proeven. Belangrijkste bron van inkomsten op het eiland is het toerisme maar ook de granberry-teelt bloeit op het eiland. In het hoogseizoen herbergt het eiland meer dan driemaal zoveel mensen als in de winter. Verschillende campings staan dan overvol met bezoekers, motoren en auto’s. Ook de jachthaven ligt dan vol met boten en wordt ook aangedaan door dieper gelegen boten welke een tussenstop maken op hun weg naar Engeland. Door de vele jeugd op het eiland is er dan ook meer politie op het eiland waardoor er regelmatig verkeers- & alcoholcontroles worden gehouden.